јануари 9, 2019

Манифестација Спортист на Годината 2018 Посветена на Спортистите и Партнерите на ВФМ

На 20 декември 2018та година со почеток во 18 часот во просториите на НЛБ Галери се одржа манифестацијата ‘Спортист на годината 2018’ во организација на Воздухопловна […]
октомври 22, 2018

Параглајдинг – Врвни резултати на Перник Опен 2018

Повторно голем успех на националниот параглајдинг тим на Перник Опен 2018 – Европски куп во прецизно слетување кој се одржа 19-21.10.2018.
октомври 18, 2018

Јуниорите во Воздухопловно Спортско Моделарство со Врвни Резултати на Светски Куп “Трофеј на Прилеп” и “Македонија”

Одличен настап, врвни резултати и многу медали и бодови во Светскиот куп за нашите спортски моделари на „Трофеј на Прилеп“ и „Светски Куп Македонија“.
октомври 18, 2018

Одлични Параглајдинг Перформанси на Прилеп Опен 2018 и Државно Првенство на Националната Параглајдинг Лига

На 13 и 14 октомври во Крушево традиционално се одржа Меѓународен натпревар во параглајдинг – прецизно слетување “Прилеп Опен” и Државно првенство на Националната параглајдинг лига. […]
јули 3, 2018

Небото над Македонија ќе е полно со змејови: Европско и Светско првенство во Змејарство ни гостуваат летово во Крушево

На 05 јули (четврток) во Агенцијата за млади и спорт со почеток во 11 часот ќе се одржи Прес-конференција на која ќе се најави почетокот на […]
мај 17, 2018
Popova_Sapka_Paraglajderstvo

Љуботен Опен 2018 – Параглајдерски Натпревар на Попова Шапка

Од 24-27 мај 2018 година (четврток-недела) на Попова Шапка ќе се одржи “Љуботен Опен 2018”.
мај 11, 2018

Интернационален Воздухопловен Собир Мај Флај по Третпат на Стенковец

Трет интернационален воздухопловен собир Мај Флај и Ф3У трка со дронови ќе се одржи викендов на Спортски Аеродром Стенковец (12-13 мај 2018; 11-18 часот). Програма на […]
април 26, 2018

Пријавување на параглајдерски или змејарски натпревар од ФАИ2 категорија

Пријавување на параглајдерски или змејарски натпревар од ФАИ2 категорија Пополнете ја пријавата и пратете ја (заедно со доказ за уплата во ФАИ) во Воздухопловна федерација на […]
април 26, 2018

Маврово Опен 2018 и Македонска Параглајдинг Лига

“Маврово Опен” 2018 е меѓународен натпревар во Параглајдерство – прецизно слетувањe во организација на Летачки Клуб Кондор од Гостивар, и со поддршка на Воздухопловна Федерација на […]
април 23, 2018

Победа на Македонскиот Тим Параглајдеристи на ФАИ2 Првенство во Грција

Од 13ти до 15ти Април во Грција се оддржа интернационалниот натпревар Прхомахи Опен, каде што Македонскиот тим на параглајдеристи постигнаа огромен успех со победа во сите […]